Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budowa nowego silnika


1 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   ddzkm

ddzkm

    Master

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 513 postów
    • Time Online: 12d 5g 57m

Napisany 11 stycznia 2015 - 13:34

Witam!

 

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł zbudowania zupełnie nowego silnika do mojego 126p. Wiele nocy spędziłem na szukaniu potrzebnych informacji póki co doszedłem do wniosków, że optymalne założenia konstrukcyjne dla mnie to:

 

1) Auto służy do codziennej jazdy

2) Moc 35 - 40KM;

3) Utrzymanie spalania w okolicach serii

4) Hałas na poziomie seryjnego silnika lub mniejszy

5) Max. obroty 6000 - 6500 rpm

6) Zdolność do swobodnych przyśpieszeń w zakresie 75 - 105 km na IV biegu (czyli w zakresie od ok. 3250 obr/min do 4500 obr/min)

6) Skrzynia biegów seryjna z tripodami na przegubach zewnętrznych

 

Planowane modyfikacje:

 

1) Zapłon elektroniczny z EL z modułem CUT-OFF (dużo jeżdżę po mieście, myślę że się przyda)

2) Poprawione chłodzenie (aluminiowy wentylator miska oraz pokrywa zaworów, zaślepienie puszki filtra powietrza, dzięki czemu 100% powietrza z dmuchawy będzie służyło do chodzenia); modyfikacje układu doprowadzającego powietrze do dmuchamy opisane np. tu: 

 

Please Login or Register to see this Hidden Content

 

3) Gaźnik dwugardzielowy z BIS, CC lub pandy 30 (+ włoska podstawka)

4) Głowica 650E z utwardzonymi gniazdami zaworowymi, z wypolerowanym kanałami dolotowymi oraz splanowana ok 1mm + miedziana uszczelka pod głowicę

5) Koło zamachowe z wersji 650E (czyli to najcięższe) lekko stoczone (nie chcę go staczać zbyt wiele, bo często jeżdżę po górach i lub też dojeżdżam do świateł na biegu)

5) Wydech według projektu opisanego np. tutaj:

 

Please Login or Register to see this Hidden Content

 

6) Sprzęgło z tarczą z tłumikiem drgań skrętnych

 

Mam jednak oczywiście pytania:

 

1) Po pierwsze czy te założenia są w ogóle realne?

2) Który nanoplex bedzie wystarczający? Niebieski?

3) Czy przy planowanej mocy trzeba stosować wyczynowe kobrowody, lekkie sworznie i inne tłoki? A może warto powiększać pojemność skokową silnika do 700cm^3?

4) Trzeba interesować się sportowym wałkiem rozrządu (chyba 385 byłby najlepszy) czy seryjny 650E da radę?

5) W temacie głowicy - może po prostu wystarczy założyć tą od pandy wraz z gaźnikiem i bawić się tą wersją silnika czy zmodyfikowana standardowa da radę do codziennej jazdy (chodzi mi oczywiście o jej trwałość)?

6) Jak poradzi sobie z taką mocą seryjna skrzynia?

 

Będę wdzięczny za wskazówki :)

 

Pozdrawiam!

 

PS: Swap nie wchodzi w grę :)


Są:
- Pomarańczowy (294) Fiat 126 600 '83
- Niebieski (27) Polski Fiat 126p 650E '89

- Wiśniowy (12) Polski Fiat 126p 600 ' 78

 

Były:
- Kremowy (05) Polski Fiat 126p 650E '90
- Żółty (246) Fiat 126 650E '84
- Błękitny (408) Polski Fiat 126p 650 '78
 
signature.jpg


#2 OFFLINE   zolo

zolo

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 369 postów
    • Time Online: 4d 2g 45m 58s

Napisany 11 stycznia 2015 - 20:45

1) Zalozenia sa realne

2) Niebieski

3) Seria da rade pod warunkiem ze nie bedziesz krecil silnika. Niemniej zalecam odchudzic seryjne korby,tloki i zrownac masy. Przy tych zalozeniach nie widze sensu powiekszania pojemnosci.

4)"Mocniejszy" walek przy zalozonej mocy to podstawa proponuje sprawdzone 290, 385, 555 (seryjny nie da rady)

5) Dwu-gardzielowa glowica jest droga, ciezko ja dostac. A moc 35-40 dla "seryjnej" glowicy nie stanowi problemu.

6) Skrzynia znosi to dobrze o ile nie bedzie szalenstw.

 

Z czym moze byc ciezko:

 

3) Utrzymanie spalania w okolicach serii

4) Hałas na poziomie seryjnego silnika lub mniejszy

 

Zastanowil bym sie nad modyfikacjami:

 

- aluminiowy wentylator uwazam za zbedny (nie poprawi chlodzenia)

- zaślepienie puszki filtra powietrza (na razie bym tego nie ruszal , nie poprawi to zbytnio chlodzena a dodmuch zawsze sie przyda)

- głowica 650E daj z -3,5mm

 -koło zamachowe proponowalbym z 4kg

- przerobiony wydech jaki sobie upatrzyles nie bedzie cichy ani szczegoolnie wydajny (na pewno wydajnieniejszy niz seria ale dla mnie to jeszcze nie to)





Similar Topics Collapse

  Temat Forum Rozpoczęty przez Statystyki Informacje o ostatnim poście






IPB Skin By Virteq
Witaj,
przeglądasz stronę jako gość, rejestrując się zyskasz dostęp do wielu dodatkowych opcji.