Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dobre Audio do maluszka - co i jak ?


68 odpowiedzi na ten temat

#41 OFFLINE   Sebek96

Sebek96

    Początkujący

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
    • :

Napisany 08 września 2011 - 18:38

Panowie jak obliczyć czy maluszek uciągnie moje audio ?

#42 OFFLINE   młody2

młody2

    Master

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 897 postów
    • Time Online: 2d 9g 57m 21s

Napisany 08 września 2011 - 19:16

nie maluszek tylko jego akumulator

#43 OFFLINE   kaszlak_maniak

kaszlak_maniak

    Master

  • Member
  • 2 643 postów
    • Time Online: 28m 43s

Napisany 08 września 2011 - 20:53

Nie akumulator, tylko alternator. :roll:

Wydaje mi się, że można to nawet sensownie wyliczyć. Weź książkę serwisową od malucha. Poszukaj sobie w danych technicznych, jaką moc ma alternator w maluchu (o ile dobrze pamiętam alternator jest w stanie wytworzyć ok 400-450W). Jak już masz, to teraz policz sobie, jaką moc zużywają w Twoim samochodzie urządzenia elektryczne (właściwie wystarczy policzyć tylko światła, bo tylko one są używane podczas każdej jazdy).

Czyli 2x55W światła mijania = 110W
4x 5W światła pozycyjne = 20W
2x 21W światła stop = 42W
2x21W + 5W kierunknowskazy = 47W

Czyli dodajemy 110W + 20W = 130W - tyle mocy pobierają światła w samochodzie).
130W + 42W + 47W = 219W - tyle mocy potrzebne jest na światła, gdy hamujesz i włączysz kierunkowskaz.

400W - 130W = 270W - jak jeździsz w trasie (czyli rzadko hamujesz i rzadko używasz kierunkowskazów) to sprzęt o łącznej mocy do 270W spokojnie Ci zagra.

400W - 219W = 181W - jak częściej jeździsz po mieście, to łączna moc sprzętu bez ciągłego ładowania aku nie powinna przekroczyć tej wartości. :E Przy jeździe po mieście warto też pamiętać, że stojąc trzymamy silnik na wolnych obrotach, a maluch na wolnych obrotach niestety nie ładuje, co tu dodatkowo wpływa na niekorzyść.

Czyli jak widać wielkości te nie są imponujące i jak chce się mieć mega mocne audio, to trzeba myśleć raczej o oddzielnym zasilaniu dla takowego.

No ale ja generalnie specem od car-audio nie jestem, najlepiej jak byś zapytał kogoś, kto ma mocny sprzęt w swoim samochodzie, jak rozwiązał problem ładowania.
Dodany obrazek

#44 OFFLINE   arek

arek

    loża szyderców

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 3 951 postów
    • Time Online: 3d 6g 45m 19s

Napisany 08 września 2011 - 21:16

kaszlak_maniak, jednemu takiemu ananasowi robiłem alternator to nawet na jałowym ładuje 14V przy włączonych światłach, nic nie było kombinowane w alternatorze.

przyjrzyj się dokładniej mostkowi mostka i uzwojeniom stojana,

jeśli mimo wszystko komuś brakuje prądu to można zamontować drugi alternator tak jak to miał Grociu

#45 OFFLINE   kaszlak_maniak

kaszlak_maniak

    Master

  • Member
  • 2 643 postów
    • Time Online: 28m 43s

Napisany 08 września 2011 - 21:45

kaszlak_maniak, jednemu takiemu ananasowi robiłem alternator to nawet na jałowym ładuje 14V przy włączonych światłach, nic nie było kombinowane w alternatorze.


Ewenement. Nawet fabryka podaje, że alternator ładuje dopiero od 1200obr/min.
Dodany obrazek

#46 OFFLINE   arek

arek

    loża szyderców

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 3 951 postów
    • Time Online: 3d 6g 45m 19s

Napisany 08 września 2011 - 22:02

sam się zdziwiłem trochę, trzeba mu na początku dać trochę na obroty żeby się pobudził ale tak to ładuje te 14V bez obciążenia nawet 14,4V

#47 OFFLINE   foczka241

foczka241

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 206 postów
    • Time Online: 14g 25m 59s

Napisany 08 września 2011 - 22:46

Siema u siebie mam też ok 14v, choć jak muza gra całą noc aku klęka, wystarczy mu z 10 min na wolnych obrotach i wszystko jest gitarra więc ładuje :D

#48 OFFLINE   morrek

morrek

    Master

  • Member
  • 1 732 postów
    • Time Online: 2d 2g 35m 4s
Garaż Zobacz Garaż

Napisany 08 września 2011 - 23:34

Rzecz jasna jest taka, że nie używasz maksymalnej mocy sprzętu grającego :P

#49 OFFLINE   Harnas

Harnas

    Master

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 2 323 postów
    • Time Online: 1d 3g 34m 38s

Napisany 09 września 2011 - 06:58

a ja jestem ciekawy jak wyglada montaz drugiego alternatora :wink:
Dodany obrazek

#50 OFFLINE   arek

arek

    loża szyderców

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 3 951 postów
    • Time Online: 3d 6g 45m 19s

Napisany 09 września 2011 - 07:09

google nie gryzie

Please Login or Register to see this Hidden Content



#51 OFFLINE   Sebek96

Sebek96

    Początkujący

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
    • :

Napisany 09 września 2011 - 19:19

Moja propozycja audio :


Please Login or Register to see this Hidden Content


Please Login or Register to see this Hidden Content


Please Login or Register to see this Hidden Content




Myślę, że z alternatorem problemu nie będzie bo nie mają wielkiej mocy ;) Chce zastosować dystanse 18mm z MDF wejdą mi te głośniki ?

Proszę o podpowiedź jak ustawić te pokrętła żeby nic nie spalić :

Dodany obrazek

#52 OFFLINE   Jakub Zakrzewsk

Jakub Zakrzewsk

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 131 postów
    • :

Napisany 15 września 2011 - 10:28

wiesz ci tak z praktycznej strony (mam na mysli radio) nie lepiej ci poszukać czegoś z wejściem usb ? np ja kupiłem radio philips CEM2000/00 Dynamic Bass Bost, 4x45 Watt(w biedronce (mam 5 lat gwarancji ^^ niestety juz ich nie ma...)) z usb tymi wszystkimi parametrami co ma ten pionier dodatkowo pilocik (wygodny garźet) za 250 zł... poszukaj na allegro.. usb przydaje sie bo nie wozisz płytek tylko małego pendraiva/mp3/mp4 lub inne poprostu wygoda

co do wzmaczniacza to pierwsze pokrętło od lewej ustaw na środek drugie podobnie i trzeci "sówak" na pozycje "lp" :) jak coś sie dzieje nie tak to pierwszy od lewej możesz podkręcic (to jest moc jakądostaje wzmacniacz od akumulatora) ale jak podręcisz pierwszy to pokkręcasz i drugi bo to jest ilość herzów (która musi być na podobnym poziomie co moc... :)

#53 OFFLINE   loony

loony

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 153 postów
    • :

Napisany 15 września 2011 - 10:45

Jak nie chcesz szpanować przed kolegami to kupujesz radio naviheaven 414 za 100pln (karta, usb i takie tam) i masz w nim wyjście na wzmacha. Nie warto przepłacać za radio ;] Poza tym ono jest dość proste i pasuje do malucha, raczej nikt Ci nie zrobi włamu przez to :)
I dalej podpinasz się pod wzmacniacz jedziesz już na czym tam chcesz żeby Ci grało.

#54 OFFLINE   kaszlak_maniak

kaszlak_maniak

    Master

  • Member
  • 2 643 postów
    • Time Online: 28m 43s

Napisany 15 września 2011 - 17:11

co do wzmaczniacza to pierwsze pokrętło od lewej ustaw na środek drugie podobnie i trzeci "sówak" na pozycje "lp" Smile jak coś sie dzieje nie tak to pierwszy od lewej możesz podkręcic (to jest moc jakądostaje wzmacniacz od akumulatora) ale jak podręcisz pierwszy to pokkręcasz i drugi bo to jest ilość herzów (która musi być na podobnym poziomie co moc... Smile



Ale pieprzenie...

Pierwsze pokrętło ustawiasz w zależności od tego, jak podłączasz sygnał do wzmacniacza. Jeżeli radio ma wyjście na wzmacniacz i to nim przychodzi sygnał do wzmacniacza, to domyślnie ustawiasz ok 0,75V. Jeżeli radio nie ma wyjścia na wzmacniacza i sygnał bierzesz bezpośrednio z wyjścia na głośniki, to pokrętło ustawiasz na ok 2V i wtedy ewentualnie możesz próbować minimalnie podnosić napięcie.

Suwak MODE to filtr:

HP - High Pass, czyli przepuszczanie wysokich tonów (w przypadku gdy wzmacniacz pędzi tylko górki)
LP - Low Pass, czyli przepuszczanie niskich tonów (w przypadku gdy wzmacniacz pędzi tylko subwoofer)
Flat - czyli wzmacniacz gra w całym zakresie częstotliwości

A freq to maksymalne częstotliwości, jakie wzmacniacz przepuszcza gdy gra w trybie LP. Generalnie im niżej skręcisz ten suwak, tym lepiej gra subwoofer. Aczkolwiek zjeżdżanie z częstotliwością do samego dołu też mija się z celem.

No i bass bost to dodatkowe podbicie basu.

Nie daj się namówić na jakieś gówniane radia z USB za stówę z markjetu. Albo chcesz mieć sprzęt dobry, albo budżetowy. Markowe radia wcale nie są takie drogie (za nowego Kenwooda dałem 250zł), wszystkie nowe radia CD czytają MP3, a na płycie zmieści się ich na tyle, że nie musisz ze sobą wozić całego kartonu płyt.
Dodany obrazek

#55 OFFLINE   loony

loony

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 153 postów
    • :

Napisany 15 września 2011 - 17:15

A ja i tak przekonuje do marketowych radyjek za stówkę. Raz, że pasują do malucha lepiej niż świecące wszystkimi kolorami tęczy pejingi i kenłódy, a dwa, że tak na prawdę najważniejsze jest wyjście na wzamach - jak ono jest to możesz już mieć wszystko co chcesz :)

#56 OFFLINE   kaszlak_maniak

kaszlak_maniak

    Master

  • Member
  • 2 643 postów
    • Time Online: 28m 43s

Napisany 15 września 2011 - 17:20

Dodany obrazek


To jest według Ciebie świecenie wszystkimi kolorami tęczy? Klawisze podświetlone na zielono, napisy na wyświetlaczu białe. A to, że kenwood ma 4x45W i gówno z markietu też ma 4x45W, to nie znaczy wcale, że zagra tak samo dobrze jak kenwood...
Dodany obrazek

#57 OFFLINE   Magic

Magic

    Master

  • Member
  • 1 474 postów
    • Time Online: 1d 6g 12m 32s
Garaż Zobacz Garaż

Napisany 15 września 2011 - 17:21

Sebek z ETC? :D

Co do radia to jak wyżej polecam kupić coś markowego a nie jakieś dalco czy chu* wie co jeszcze. Sam u siebie mam Pioneera deh-3900mp do tego na półce z tyłu 6x9 (2 różne bo takie miałem tylko a zależało mi na tym aby coś grało :D Blaupunkt 150W + boschmann 550W) + w drzwiach Pioneery 13cm 2 drożne i jeden w półce tak gdzie "oryginalnie" powinien być. Gra to w miarę zacnie ale dla mnie jeszcze nie jest to może ze względu że mam wymęczone głośniki i nie są do pary...

#58 OFFLINE   Jakub Zakrzewsk

Jakub Zakrzewsk

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 131 postów
    • :

Napisany 15 września 2011 - 18:14

"szajs" z usb ? spoko porównujemy np ja woże ze sobą (niesamowity ciężar przypiędy do kluczy) pendraiva 8 gb .. a płytka cb ma ... hm nawet nie pamiętam ile mb... ten szajs z marketu jest często lepszy, tańszy i ma ciekawszągwarancje :) ja se swojego jestem zadowolony i nie szpanuje żę mam pionera czy C*j wie co.. tylko mam zwykłego philipsa.. nie szukujmy sie malec to nie "dyskotekowóz" ze musi skakas i tańczyc. co do podświetlania to moje radyjko jest tak samo podświetlane zo zaproponowane przez kaszlak_maniak Kenwood (pierwszy raz słysze o tej firmie O.o ) a i nowy kenwood kosztuje tyle samo co nowy philips :)

i gwarantuje, ze moje "gówno z marketu" gra czysto i pięknie.. nawet na seryjnym jednym starym 14stoletnim głośniku

#59 OFFLINE   loony

loony

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 153 postów
    • :

Napisany 15 września 2011 - 19:57

@kaszlak_manika - nie rozumiemy się. Mi nie chodzi o to, że radio ma 4x45watt. Mi chodzi o to, że ma wyjście na wzmacniacz, a dzięki temu podłączysz sobie co chcesz.
A do malucha pasuje najlepiej coś co w stylu przypomina Safari5 - na przykład Safari2000 albo troszkę volkswagenowskie naviheaven 414.

#60 OFFLINE   kaszlak_maniak

kaszlak_maniak

    Master

  • Member
  • 2 643 postów
    • Time Online: 28m 43s

Napisany 15 września 2011 - 22:02

i gwarantuje, ze moje "gówno z marketu" gra czysto i pięknie.. nawet na seryjnym jednym starym 14stoletnim głośniku


Jeden stary 14-letni głośnik, to nie DOBRE, zbudowane od podstaw car audio, o jakim chyba mowa w tym temacie. Nawet niektóre markowe radia (np. SONY) mimo tego, że parametry mają identyczne z innymi radiami nie grają najlepiej, dlatego markjetowy sprzęt tym bardziej im nie dorówna. No chyba że ktoś nie ma słuchu to będzie zadowolony jak z głośników wydobywać się będzie jeden wielki jazgot i dudnienie. Nie wiem czy dobre radio za 250zł to jest jakiś mega szpan... :roll: Ja kupiłem radio dla siebie, dla własnej przyjemności, żeby czerpać radość z tego, co usłyszę z głośników, a nie otwieram przed każdym przechodniem samochodu i nie zapraszam "patrz, mam kenwooda, możesz się pospuszczać, bo to kenwood"... :roll:

I co z tego, że Twój pendrive ma 8gb? Słuchasz tyle muzyki? Mi tam wystarczy płyta CD. Na te 700MB, które standardowo ma płyta CD można nagrać między 100 a 200 kawałków, w zależności od długości czy formatu, w którym zostały nagrane. Jadąc samochodem nawet przez tydzień nie zdążę całej płyty przesłuchać. A podczas jazdy nie sterczą mi z radia żadne pendrive, ani też nie muszę nurkować nigdzie pod deskę rozdzielczą, żeby podłączyć się po kabelek wyprowadzony z tyłu radia.

nie szukujmy sie malec to nie "dyskotekowóz" ze musi skakas i tańczyc


Co za różnica czy to maluch czy nie maluch. Ja chcę mieć DOBRE car audio, nie ważne w jakim samochodzie, czy w maluchu czy w mercedesie, czy w cinquecento czy w bentleyu, to nie marką samochodu będę się kierować kupując sprzęt audio, tylko tym, żeby grało mi to dobrze. No ale nic, rozumiem. Jak Ciebie jara dźwięk wydobywany z jednego seryjnego czternastoletniego głośnika, to cały zestaw audio też grunt byleby ruszył. :lol:

Mi chodzi o to, że ma wyjście na wzmacniacz, a dzięki temu podłączysz sobie co chcesz.


Wyjście na wzmacniacz to nie wszystko, bo sam sygnał do wzmacniacza o jakiejś sensownej jakości też trzeba podać. ;)

No niestety, radia wyglądają jak wyglądają i albo chcesz mieć dobre car audio, albo radio pasujące stylizacją do auta. No chyba że się ma kasę, to się kupuje radio Beckera. 8) Wtedy masz i to i to, ale zaraz znowu zarzucą mi, że Becker to radio dla szpanu, bo kosztuje więcej od innych...
Dodany obrazek



Similar Topics Collapse

  Temat Forum Rozpoczęty przez Statystyki Informacje o ostatnim poście






IPB Skin By Virteq
Witaj,
przeglądasz stronę jako gość, rejestrując się zyskasz dostęp do wielu dodatkowych opcji.