Reflektory ksenonowe wzbudzają respekt. Kierowcy, których auta nie zostały seryjnie wyposażone w takie lampy zakładają ksenon-kity. Taka przeróbka szokuje dopiero wtedy, gdy wykonano ją... w „Maluchu".
SODA
(GT, lipiec-sierpień 2004)
Fiat 126p z Poznania jest wyjątkowy. Zaryzykuję stwierdzenie, że to najładniejszy „Malar" w Polsce. Widać, że właściciel od początku miał koncepcję przebudowy i systematycznie zmierzał do wyznaczonego celu niczym pustynny wędrowiec idący w stronę oazy. Dzięki temu uzyskano spójny styl bez zbędnych ozdobników, w którym doszukamy się wielu odnośników do niemieckiej szkoły tuningu. Kiedy patrzymy na Fiacika rzuca nam się w oczy nieseryjny kolor - wiśniowy metalizowany lakier sprawia, że autko wygląda poważniej. Przedni pas Otrzymał bad-looka, został także wygładzony i pozbawiony znaczka.
Seryjne kierunkowskazy ustąpiły miejsca białym odpowiednikom. Ze zderzaka wyposażonego w dokładkę dedykowaną dla Laguny usunięto wnękę na tablicę rejestracyjną, a w dolnej jego części dodano soczewkowe halogeny Pojedyncza wycieraczka przedniej szyby pochodzi z Fiata U no. Małe, prostokątne lusterka przywodzą na myśl bolidy FI, niestety widoczność w nich jest znacznie ograniczona. Czego jednak nie robi się dla efektu. Przednie błotniki pozbawiono kierunkowskazów. Typowo „czysty styl". Jego kontynuacją są drzwi bez klamek oraz wyczyszczona tylna klapa. Zaszpachlowano także wloty powietrza znajdujące się w tylnych błotnikach. Tylne lampy są teraz białe, podobnie jak światło cofania i przeciwmgłowe. Na lewym boku wspawano prawdziwy, motocyklowy wlew paliwa. To jeszcze nic wszystkie przeróbki. Aby w nadkolach zmieściły się trzynastocalowe felgi poszerzono błotniki. Tak „rozpłaszczony" Fiat wygląda bardzo bojowo. Wspomniane obręcze pochodzą z firmy Elby i legitymują się rozmiarem 5,5x15'. Oponki mają mniej imponujące wymiary - 135/70 R15. Pamiętajmy jednak o wielkości samego auta.
Większe wrażenie robi „gleba” — właściciel szacuje obniżenie na 50 milimetrów. Wartość te uzyskano skracając amortyzatory i sprężyny, które dodatkowo utwardzono oraz wyklepując resor. Patrząc na „Malucha" z przodu odnosimy wrażenie, iŻ koła są w negatywie. Tak jest w istocie. Ciekawym elementem stylingu są... jasne szyby. Jedynie pas przeciwsłoneczny wykonano z ciemnej folii, pozostałe powierzchnie szklane odsłaniają kontrastowe, beżowe wnętrze. Całą kabinę obszyto beżowym welurem. Całość wykonano zaskakująco dokładnie, nie zapomniano nawet o pokryciu zamszem deski rozdzielczej. Fotele pochodzące z Forda Escorta, tylne zagłówki z Audi A3, dywaniki, tylna półka - wszystko obciągnięto tym szlachetnym materiałem. Sportowa kierownica o średnicy 280mm jest obszyta beżową skórą, podobnie jak mieszek i gałka dźwigni zmiany biegów. Można śmiało stwierdzić, że wnętrze jest eleganckie. Wiem, brzmi to jak kiepski dowcip, ale czuć w nim coś z atmosfery luksusu. Tuning czyni cuda! Atmosferę dodatkowo umilają dźwięki płynące z systemu audio opartego na jednostce sterującej Alpine CDM 7874RB i głośnikach JBL.
Zmiany zaszły także pod maską... to znaczy pod tylną klapą. Splanowana głowica, powiększone kanały dolotowe - to wprawdzie kosmetyka, ale w Fiacie 126p dająca wymierne korzyści. O odpowiedni dźwięk dba dedykowany układ wydechowy Wupexa. W miejskiej dżungli wojownik „Soda" i tak nie ma szans na wygranie ulicznego pojedynku - nie tylko za sprawą silniczka, ale głównie ze wzglądu na małą odległość podwozia od podłoża, co na naszych „równych inaczej' drogach może zakończyć się poważnym uszkodzeniem. Poznański wiśniowy Fiat zaskakuje. Kiedy zapada mrok rozświetla ciemność ksenonami. Gdy świeci słońce imponuje starannie położonym lakierem i konsekwentnym stylingiem. Damian, właściciel autka udowodni), że nie trzeba mieć portfela wypchanego studolarówkami, aby jeździć wyróżniającym się samochodem. Ogromny respekt za inwencję i konsekwencję!
SILNIK:
R2, 652cc, seryjnie moc 24KM GT: splanowana głowica, powiększone kanały dolotowe, zmodyfikowany gaźnik
NAPĘD:
Tylny, 4 biegi ZAWIESZENIE
Przód: resor piórowy. sprężyny
Tył: wahacze poprzeczne
GT:
skrócone amortyzatory i sprężyny, usztywnione sprężyny, wyklepany resor l-50mm)
KOŁA:
Obręcze: 5,5x13", Elba Opony: 135/70 R13
STYL:
Gładkie nadwozie, bad-look, zderzak przedni bez wnęki na rejestrację, dokładka zderzaka z Renault Laguny, poszerzone błotnik, zaszpachlowane wloty powietrza, motocyklowy wlew
paliwa, soczewkowe halogeny, białe kierunkowskazy i tylne lampy, lusterka a la F1, pas przeciwsłoneczny, ksenonowe lampy, wiśniowy lakier
WNĘTRZE:
Fotele z Forda Escorta, zagłówki z Audi A3, kierownica o średnicy 280mm, całe wnętrze obszyte beżowym welurem AUDIO. Jednostka sterująca Alpine COM 7874RB. głośniki JBL
TEKST: Łukasz Ptaszyński
FOTO: Paweł Kuskowski
Udostępnił: Moch
Przygotwanie i publikacja: m.a.x.x.
| Komentarze | Dodany przez Rafako126p w dniu - 22.09.2009. Witam maluszek za je fajny a wiem o tym bo ten okaz nalezy do mnie ale dla informacji zmieniam jego wyglad Pozdrawiam |
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie. Powered by AkoComment 2.01 PL+ Polska adaptacja - © Copyright 2006 by Zwiastun |